Mediantrop broj 13
Mediantrop br. 7 u septembru
Zorica Jevremović
Trebalo je sačekati fizičke i letnje turbulencije da bi se redovni br. 7 pojavio. A bilo je toliko javnih, kulturnih i društvenih izazova u junskim i julskim mesecima... Tako ćete naići na sve o Principu, po meri "Mediantropa"... Nikad kasno ako posedujemo i tekst Muharema Bazdulja sa inervantnim naslovom – "Jugoslavija ili ništa? Ništa." Zlatko Paković konceptualno razrešava principovštinu, delom i pisanom rečju. Intervju Marije Krtinić sa Miljenkom Jergovićem, prenešen sa sajta lista „Danas" svedoči o vremenu u kome i kako slavimo jubileje.
Tu negde ispada blizu ideativno tekst Renate Balzam „Subotica kao ambijentalna pozornica KPGT"... KPGT je započeo u Jugoslaviji. Ali i tekst kourednice „Mediantropa'', Snježane Banović - „Centralno kazalište u Topuskom: Dnevnik osnutka organizacije programa za kongres kulturnih radnika Hrvatske". Fotografija plakata sa ovog skupa govori u prilog kulturnog aktivizma u toku rata, tako potrebnog i danas u mirnodopskom regionu.
Neki saradnicu dobili su i nadnaslove za svoje priloge, Olga Zirojević za sve ono sto je objavila do sada u „Mediantropu"– „Antropološki pojmovnik (IV)", a Rajko Grlić – „Mali filmski rečnik (III)". Uvodjenje novih rubrika je samo dokaz da časopis napreduje, razgradjuje teme i medijske forme.
Ne možemo da preskočimo člana žirija za Rankovu regionalnu nagradu godine iz oblasti medija, Veljka Krulčića. Njegov tekst o Andriji Mauroviću je predgovor iz zagrebačke knjige posvećene ovom velikanu stripa.
Da "Mediantrop" ozbiljno ulazi u fazu alternativnog tretiranja kulturnih fenomena dokaz je i tekst fotografa Ivana Tobića, svojevrsnog estetičara, o alternativnom umetniku Mikrobu.
Andrej Šprah, jedan iz grupe najboljih filmofila ljubljanske Kinoteke, postao je s razlogom nov slovenački urednik „Mediantropa". Njegov kulturološki podsticaj i predlog saradnika za specijalni broj posvećen Dušanu Makavejevu učinio je da postane i formalno urednikom.
Da li je feminizam alternativni pogled na svet koliko i na svet umetnosti i kulture? U regiji to jeste. Nova i odvažna saradnica iz Zagreba, Sonja Leboš, objavljuje programski feministički tekst o ulozi i položaju feminističke kritike vizuelnih medija i proizvodnje urbanog spektakla.
Na kraju, koliko i na početku broja je Vitomira Lončar. Prvo kao intervjuisana bitna osoba za kulturno bilo regije – „Mediji zabijaju poslednji čavao u mrtvački kovčeg naše kulture"... a onda na kraju broja u rubrici „The Human Condition" predstavlja se tekstom koji govori o njoj privatno, koliko i javno. Na našu sreću.
Zorica Jevremović Munitić